Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Útmutató a visszér megértéséhez, tüneteinek felismeréséhez és a visszeres láb kezeléséhez

A visszér sajnos sokak életét keseríti meg, de kevesen tudják, hogy milyen típusai léteznek, hogyan ismerhetők fel a tünetek és milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre. Ebben a cikkben bemutatjuk a visszér különböző típusait, a kezdődő visszér tüneteit, okait, valamint a kivizsgálás és kezelés lehetőségeit.

Mi az a visszér?

A visszér a vénák fali gyengesége miatt kialakuló, kanyargós, kitágult erekre utal. A lábban lévő véna rendszer feladata, hogy az elhasznált vért visszaszívják a szív felé. A visszér esetén ez a folyamat nehezített, ami a láb vénáinak kitágulásához és a vér pangásához vezet.

Milyen különböző visszér típusok vannak?

  • Főtörzsi visszerek: A lábon lévő nagyobb vénák érintettek, amelyek mélyen a bőr alatt találhatók és különösen fontosak a láb vérkeringésében, és ebben az esetben a tágulásuk súlyos következményekkel járhat.
  • Retikuláris vénatágulatok: A bőrfelszín alatt elhelyezkedő kisebb véna tágulatok, melyek általában a lábszáron, boka környékén és a combon jelennek meg.
  • Seprűvénák: A legkisebb véna tágulatok, amelyek a bőr felszínén láthatók, és általában esztétikai problémákat okoznak. Ezek a vénák általában kékes, lilás színűek, és pókhálószerű mintát adnak a bőrnek.
  • Pókháló visszeresség: A bőrön elterülő, vékony, piros vagy kékes ereket érinti, amelyek pókhálóra emlékeztető mintát formálnak.

Visszér tünetei

A fő tünetei közé tartozik a lábak fájdalma, nehéz érzet, gyulladás, duzzanat, viszketés, égő érzés, bőrfelszín elszíneződése és kialakuló sebek. A tünetek súlyossága és intenzitása egyénenként változó lehet.

Kezdődő visszér

Első jelei közé tartozik a lábak fáradékonysága, enyhe duzzanat, valamint a bőrön megjelenő kisebb vénák, mint a seprűvénák vagy pókháló visszeresség. Fontos, hogy ezeket a jeleket időben észrevegyük és kezeljük, hogy megelőzzük az állapot súlyosbodását.

Visszér megelőzése

A megelőzése érdekében érdemes odafigyelni az alábbiakra:

  • Rendszeres testmozgás: A testmozgás, különösen a lábakat erősítő és vérkeringést fokozó mozgásformák, mint a séta, úszás, kerékpározás és jóga, hozzájárul az erek egészségéhez és rugalmasságához.
  • Megfelelő testsúly: A túlsúly csökkentése és az ajánlott testsúly megtartása csökkenti a lábakra nehezedő nyomást, ami segít megelőzni a kialakulását.
  • Helyes testtartás: Ügyeljünk a helyes testtartásra állás és ülés közben, kerüljük a túl hosszú ideig tartó ülést vagy állást, és rendszeresen változtassuk meg a testtartásunkat.
  • Lábak emelése: Ha lehetőségünk van rá, pihenés közben emeljük fel a lábainkat, hogy javítsuk a vérkeringést és csökkentsük az erek falára nehezedő nyomást.
  • Kompressziós harisnya: A viselése segíthet a vérkeringés javításában és a vénás visszafolyás megelőzésében. Ez kifejezetten ajánlott olyan személyek számára, akik hajlamosak a visszér kialakulására.
  • Egészséges táplálkozás: A rostban gazdag étrend, valamint napi javasolt folyadékbevitel hozzájárul a jó vérkeringéshez és a székrekedés megelőzéséhez, ami szintén segíthet a megelőzésében.

Visszér betegség kialakulásának oka

Kialakulásának több oka is lehet, mint például örökletes hajlam, túlsúly, terhesség, álló vagy ülő foglalkozás, valamint hormonális változások. A vénák falának gyengülése és a vénabillentyűk elégtelen működése is hozzájárulnak az állapot kialakulásához.

Visszér kivizsgálása

A korai felismerés érdekében orvos által végzett fizikális vizsgálatra és ultrahangos vizsgálatra is szükség lehet. Az ultrahang segítségével az érrendszer anatómiáját és működését lehet megvizsgálni, valamint az állapot súlyosságát és a kezelési lehetőségeket meghatározásához is támpontot nyújthat.

Visszértágulat

 

A visszértágulat egy olyan érrendszeri rendellenesség, amelyben a vénák elvesztik rugalmasságukat és kórosan kitágulnak, ami a vér pangását eredményezi. Leggyakrabban a lábakon jelentkezik, és különösen a felületes vénákat érinti, amelyek felelősek a vér visszaszállításáért a szívbe. A visszerek falának gyengülése és a vénabillentyűk elégtelen működése miatt a vér nem tud megfelelően áramlani, és felhalmozódik a vénákban. Ennek eredményeként a vénák kitágulnak és láthatóvá válnak a bőr alatt, gyakran kékes-lilás színben. A kialakulásának okai között szerepelnek az öröklött hajlam, a túlsúly, a terhesség, a hormonális változások, valamint álló vagy ülő munka, amely hosszú távú nyomást gyakorol a lábakra. A visszértágulat nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem fájdalom, nehézláb érzés és duzzanat formájában is megnyilvánulhat, ezért fontos az állapot időben történő felismerése és kezelése.

Visszérgyulladás vagy trombózis?

A mélyvénás trombózis (DVT) és a visszérgyulladás egyaránt a vénás rendszer problémája, de jelentős különbségek vannak köztük. A mélyvénás trombózis életveszélyes állapot, amely a mélyvénákban, főként a lábakban lévő vérrögök képződésével jár, míg a visszérgyulladás a felszíni vénákban jelentkezik és kevésbé veszélyes. Mindkét állapot esetében fontos a megelőzés és a korai felismerés. A kezelés során a trombózis esetében antikoaguláns gyógyszereket alkalmaznak, míg a visszérgyulladásnál fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők és hűsítő kenőcsök használatosak. Mindkét esetben ajánlott a kompressziós harisnya viselése, a lábak emelése és a rendszeres fizikai aktivitás.

Visszér kezelése

A konzervatív kezelések közé tartozik a kompressziós harisnya viselése, amely segít a vérkeringés javításában és a nyomás csökkentésében. A mozgás, mint például a séta, úszás vagy kerékpározás, szintén javasolt, mivel ezek az aktivitások elősegítik a lábizmok összehúzódását és a vér visszaáramlását a szív felé. Bizonyos esetekben orvosilag invazívabb kezelések is alkalmazhatók, mint például a szkleroterápia (injekciós kezelés), valamint a visszeres vénák sebészeti eltávolítása. A megfelelő kezelési terv kiválasztása érdekében orvosi konzultációra és alapos vizsgálatra van szükség, hogy az egyénre szabott terápia a legjobb eredményt nyújtsa és minimalizálja a kockázatokat.

Visszér kezelése házilag

Enyhe tünetek esetén a harisnya viselése, lábak rendszeres mozgatása, testtartás javítása, egészséges étrend és testtömeg, valamint lábak magasabbra emelése pihenés közben segíthet a panaszok enyhítésében.

Visszér műtét

Súlyos esetekben az eltávolítására is sor kerülhet sebészeti úton, endovenás lézeres kezeléssel, rádiófrekvenciás ablációval vagy habosított szkleroterápiával. A megfelelő módszer kiválasztása az érintett vénák méretétől, helyzetétől és az állapot súlyosságától függ.

Mit Tegyünk visszeres láb esetén?

Rengeteg embert érint, és mivel nem csak esztétikai problémát jelentenek a visszerek, szükséges odafigyelni a megfelelően ápolt lábakra.

A bőrön lévő visszeres képletek enyhítésére próbálja ki a Fumara Pezsgőkristályokat. A Fumara Pezsgőkristályok oldott szén-dioxidot tartalmazó, lábfürdő, amely serkenti a bőr vérkeringést, csökkenti a duzzanatot és enyhíti a nehézláb érzést. Az ásványi anyagokban gazdag pezsgőkristályok oldódása során felszabaduló szén-dioxid hatékonyan hat a vénákra, javítva azok tónusát és rugalmasságát. Rendszeres használatával a Fumara Pezsgőkristályok segítenek csökkenteni a visszeres tüneteket, és hosszú távon megkönnyíthetik a mindennapi életet. A természetes összetevőkből álló készítmény gyengéd a bőrre, így ideális választás a visszér kezelésére.

Keresés